DOCS

Nominations Announced for the Inaugural ‘Critics Choice Super Awards’

November 19th, 2020

FOR IMMEDIATE RELEASE

NOMINATIONS ANNOUNCED FOR THE INAUGURAL “CRITICS CHOICE SUPER AWARDS” HONORING SUPERHERO, SCIENCE FICTION/FANTASY, HORROR, ACTION, AND ANIMATION MOVIES AND SERIES

PATRICK STEWART AND SONEQUA MARTIN-GREEN TO ACCEPT LEGACY AWARD FOR “STAR TREK” FRANCHISE

“PALM SPRINGS” LEADS FILM NODS WITH FIVE POSSIBLE WINS,  “LOVECRAFT COUNTRY” LEADS SERIES NOMINATIONS WITH SIX

NETFLIX GARNERS A TOTAL 35 NOMINATIONS 

Kevin Smith and Dani Fernandez To Host Special Airing on The CW on January 10, 2021

(Los Angeles – November 19, 2020) – The Critics Choice Association (CCA) announced today the nominees for the inaugural Critics Choice Super Awards, a special event honoring the most popular, fan-obsessed genres across both television and movies, including Superhero, Science Fiction/Fantasy, Horror, Action and Animation.  The winners will be revealed in a special television presentation, which will be produced remotely following COVID safety protocols, hosted by writer/director/podcaster Kevin Smith andactress/writer Dani Fernandez.  The ceremony will air on The CW Network on Sunday, January 10, 2021 (8:00-10:00pm ET/PT) and will stream the next day for free on The CW App and cwtv.com.

The Critics Choice Association will also present the Legacy Award to the “Star Trek” franchise, recognizing the cultural impact it has had across multiple decades while continuing to appeal to and grow its loyal fanbase with new stories and characters. “Star Trek” icon Patrick Stewart, and “Star Trek: Discovery” trailblazer Sonequa Martin-Green will personally accept this special honor, which comes as the franchise celebrates its 55th anniversary.  

Hulu and NEON’s “Palm Springs” leads this year’s film nominees, with a total of five including Best Science Fiction/Fantasy Movie, Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie for Andy Samberg, Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie and Best Villain in a Movie for J.K. Simmons, and Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie for Cristin Milioti.  Several films followed close behind with four nominations including “Birds of Prey” (Warner Bros.), “Freaky” (Universal), “Onward” (Disney+), “Sonic the Hedgehog” (Paramount), “The Hunt” (Universal), “The Old Guard” (Netflix), and “The Willoughbys” (Netflix). 

“Lovecraft Country” (HBO) received the most television nominations, with a total of six possible wins, including Best Horror Series, Best Actor in a Horror Series for Jonathan Majors, Best Actor in a Horror Series for Michael K. Williams, Best Actress in a Horror Series for Wunmi Mosaku, Best Actress in a Horror Series for Jurnee Smollett, and Best Villain in a Series for Abbey Lee.  Amazon’s “The Boys” received five nominations including Best Superhero Series, Best Actor in a Superhero Series and Best Villain in a Series for Antony Starr, Best Actor in a Superhero Series for Karl Urban, and Best Actress in a Superhero Series for Aya Cash. 

Several performers received recognition for both their film and television work.  Hilary Swank was nominated for Best Actress in an Action Movie and Best Villain in a Movie for “The Hunt” (Universal), as well as Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series for “Away” (Netflix), making her the most nominated individual.  Maya Rudolph was nominated for Best Voice Actress in an Animated Movie for “The Willoughbys” (Netflix) as well as Best Voice Actress in an Animated Series for “Big Mouth” (Netflix).  Jurnee Smollett was nominated for Actress in a Superhero Movie for “Birds of Prey” (Warner Bros.) and Best Actress in a Horror Series for “Lovecraft Country” (HBO).   

“What a celebration this is going to be!” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin.  “We are so pleased to be spotlighting the brilliant work of so many artists who bring to life some of the most engaging and beloved movies and television series!  We are certain that Kevin and Dani will serve as tremendous hosts, who, as fans themselves, will bring energy and enthusiasm to the stage, as we honor these genres that so often go overlooked and underappreciated.” 

The inaugural Critics Choice Super Awards show will be produced by Bob Bain Productions.  The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Follow the Critics Choice Super Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.  

About the Critics Choice Association (CCA)
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW
THE CW TELEVISION NETWORK, a joint venture between Warner Bros. and CBS, launched in 2006.  The CW is a multiplatform network that broadcasts a six-night 12-hour primetime lineup, Sunday through Friday and streams its ad-supported content, free, without login or authentication on CWTV.com and The CW app which is available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers beloved limited-run series, as well as past seasons of recent fan-favorite television shows. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

CONTACTS:
SLATE PR
Andy Gelb / Elyse Weissman
[email protected] / [email protected]

The CW Network
Nate Kirtman / Jodi Karp
818-977-5993 / 818-977-2609
[email protected] / [email protected] 

FILM NOMINATIONS FOR THE INAUGURAL CRITICS CHOICE SUPER AWARDS

BEST ACTION MOVIE

Bad Boys For Life (Sony)

Da 5 Bloods (Netflix)

Extraction (Netflix)

Greyhound (Apple TV+)

The Hunt (Universal)

Mulan (Disney+)

The Outpost (Screen Media)

Tenet (Warner Bros.)

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

Tom Hanks – Greyhound (Apple TV+)

Chris Hemsworth – Extraction (Netflix)

Caleb Landry Jones – The Outpost (Screen Media)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Will Smith – Bad Boys For Life (Sony)

John David Washington – Tenet (Warner Bros)

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

Betty Gilpin – The Hunt (Universal)

Yifei Liu – Mulan (Disney+)

Blake Lively – The Rhythm Section (Paramount)

Iliza Shlesinger – Spenser Confidential (Netflix)

Hilary Swank – The Hunt (Universal)

BEST ANIMATED MOVIE

Onward (Disney+)

Over the Moon (Netflix)

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Soul (Disney+)

The Willoughbys (Netflix)

Wolfwalkers (Apple / GKIDS)

BEST VOICE ACTOR IN AN ANIMATED MOVIE

Jamie Foxx – Soul (Disney+)

Will Forte – The Willoughbys (Netflix)

Tom Holland – Onward (Disney+)

John Krasinski – Animal Crackers (Netflix)

Chris Pratt – Onward (Disney+)

Sam Rockwell – The One and Only Ivan (Disney+)

BEST VOICE ACTRESS IN AN ANIMATED MOVIE

Tina Fey – Soul (Disney+)

Honor Kneafsey – Wolfwalkers (Apple / GKIDS)

Maya Rudolph – The Willoughbys (Netflix)

Phillipa Soo – Over the Moon (Netflix)

Octavia Spencer – Onward (Disney+)

Eva Whittaker – Wolfwalkers (Apple / GKIDS)

BEST SUPERHERO MOVIE*

Birds of Prey (Warner Bros.)

The Old Guard (Netflix)

Secret Society of Second-Born Royals (Disney+)

Sonic The Hedgehog (Paramount)

Superman: Man of Tomorrow (Warner Bros. Animation)

BEST ACTOR IN A SUPERHERO MOVIE*

Skylar Astin – Secret Society of Second-Born Royals (Disney+)

Jim Carrey – Sonic The Hedgehog (Paramount)

Chiwetel Ejiofor – The Old Guard (Netflix)

Ewan McGregor – Birds of Prey (Warner Bros.)

Ben Schwartz – Sonic The Hedgehog (Paramount)

BEST ACTRESS IN A SUPERHERO MOVIE*

Kiki Layne – The Old Guard (Netflix)

Peyton Elizabeth Lee – Secret Society of Second-Born Royals (Disney+)

Margot Robbie – Birds of Prey (Warner Bros)

Jurnee Smollett – Birds of Prey (Warner Bros)

Charlize Theron – The Old Guard (Netflix)

BEST HORROR MOVIE

Freaky (Universal)

The Invisible Man (Universal)

Relic (IFC Films)

The Rental (IFC Films)

Sputnik (IFC Films)

BEST ACTOR IN A HORROR MOVIE

Ṣọpẹ Dìrísù – His House (Netflix)

Pyotr Fyodorov – Sputnik (IFC Films)

Michiel Huisman – The Other Lamb (IFC Films)

Dan Stevens – The Rental (IFC Films)

Vince Vaughn – Freaky (Universal)

BEST ACTRESS IN A HORROR MOVIE

Haley Bennett – Swallow (IFC Films)

Angela Bettis – 12 Hour Shift (Magnet Releasing)

Elisabeth Moss – The Invisible Man (Universal)

Kathryn Newton – Freaky (Universal)

Sheila Vand – The Rental (IFC Films)

BEST SCIENCE FICTION/FANTASY MOVIE

Love and Monsters (Paramount)

Palm Springs (Hulu and NEON)

Possessor (NEON)

Synchronic (Well Go USA)

The Vast of Night (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A SCIENCE FICTION/FANTASY MOVIE

Christopher Abbott – Possessor (NEON)

Jake Horowitz – The Vast of Night (Amazon Studios)

Anthony Mackie – Synchronic (Well Go USA)

Andy Samberg – Palm Springs (Hulu and NEON)

J.K. Simmons – Palm Springs (Hulu and NEON)

BEST ACTRESS IN A SCIENCE FICTION/FANTASY MOVIE

Ally Ioannides – Synchronic (Well Go USA)

Katherine Langford – Spontaneous (Paramount)

Sierra McCormick – The Vast of Night (Amazon Studios)

Cristin Milioti – Palm Springs (Hulu and NEON)

Andrea Riseborough – Possessor (NEON)

BEST VILLAIN IN A MOVIE

Jim Carrey – Sonic The Hedgehog (Paramount)

Kathryn Newton – Freaky (Universal)

Martin Short and Jane Krakowski – The Willoughbys (Netflix)

J.K. Simmons – Palm Springs (Hulu and NEON)

Hilary Swank – The Hunt (Universal)

* Superhero categories also include Comic Book and Video Game Inspired Movies

NOMINEES BY FILM FOR THE INAUGURAL CRITICS CHOICE SUPER AWARDS

12 Hour Shift (Magnet Releasing) – 1 

Best Actress in a Horror Movie – Angela Bettis 

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix) – 1 

Best Animated Movie

Animal Crackers (Netflix) – 1 

Best Voice Actor in an Animated Movie – John Krasinski

Bad Boys For Life (Sony) – 2 

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – Will Smith 

Birds of Prey (Warner Bros.) – 4

Best Superhero Movie

Best Actor in a Superhero Movie – Ewan McGregor 

Best Actress in a Superhero Movie – Margot Robbie 

Best Actress in a Superhero Movie – Jurnee Smollett

Da 5 Bloods (Netflix) – 2

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – Delroy Lindo

Extraction (Netflix) – 2

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – Chris Hemsworth

Freaky (Universal) – 4

Best Horror Movie

Best Actor in a Horror Movie – Vince Vaughn

Best Actress in a Horror Movie – Kathryn Newton 

Best Villain in a Movie – Kathryn Newton

Greyhound (Apple TV+) – 2 

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – Tom Hanks

His House (Netflix) – 1 

Best Actor in a Horror Movie – Sope Dìrísù

Love and Monsters (Paramount) – 1 

Best Science Fiction/Fantasy Movie

Mulan (Disney+) – 2 

Best Action Movie

Best Actress in an Action Movie – Yifei Liu

Onward (Disney+) – 4 

Best Animated Movie

Best Voice Actor in an Animated Movie – Tom Holland 

Best Voice Actor in an Animated Movie – Chris Pratt

Best Voice Actress in an Animated Movie – Octavia Spencer 

Over the Moon (Netflix) – 2 

Best Animated Movie

Best Voice Actress in an Animated Movie – Phillipa Soo

Palm Springs (Hulu and NEON) – 5 

Best Science Fiction/Fantasy Movie

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie – Andy Samberg 

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie – J.K. Simmons

Best Villain in a Movie – J.K. Simmons 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie – Cristin Milioti

Possessor (NEON) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Movie

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie – Christopher Abbott 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie – Andrea Riseborough 

Relic (IFC Films) – 1 

Best Horror Movie 

Secret Society of Second Born Royals (Disney+) – 3 

Best Superhero Movie

Best Actor in a Superhero Movie – Skylar Astin

Best Actress in a Superhero Movie – Peyton Elizabeth Lee

Sonic The Hedgehog (Paramount) – 4 

Best Superhero Movie

Best Actor in a Superhero Movie – Jim Carrey 

Best Actor in a Superhero Movie – Ben Schwartz

Best Villain in a Movie – Jim Carrey

Soul (Disney+) – 3 

Best Voice Actor in an Animated Movie – Jamie Foxx 

Best Voice Actress in an Animated Movie – Tina Fey 

Best Animated Movie

Spenser Confidential (Netflix) – 1 

Best Actress in an Action Movie – Iliza Shlesinger

Spontaneous (Paramount) – 1

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie – Katherine Langford 

Sputnik (IFC Films) – 2 

Best Horror Movie

Best Actor in a Horror Movie – Pyotr Fyodorov

Superman: Man of Tomorrow (Warner Bros. Animation) – 1 

Best Superhero Movie

Swallow (IFC Films) – 1 

Best Actress in a Horror Movie – Haley Bennett

Synchronic (Well Go USA) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Movie

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie – Anthony Mackie

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie – Ally Ioannides 

Tenet (Warner Bros) – 2

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – John David Washington

The Hunt (Universal) – 4 

Best Action Movie

Best Actress in an Action Movie – Betty Gilpin 

Best Actress in an Action Movie – Hilary Swank

Best Villain in a Movie – Hilary Swank

The Invisible Man (Universal) – 2 

Best Horror Movie

Best Actress in a Horror Movie – Elisabeth Moss

The Old Guard (Netflix) – 4 

Best Superhero Movie

Best Actor in a Superhero Movie – Chiwetel Ejiofor 

Best Actress in a Superhero Movie – Kiki Layne 

Best Actress in a Superhero Movie – Charlize Theron 

The One and Only Ivan (Disney+) – 1

Best Voice Actor in an Animated Movie – Sam Rockwell

The Other Lamb (IFC Films) – 1 

Best Actor in a Horror Movie – Michiel Huisman

The Outpost (Screen Media) – 2 

Best Action Movie

Best Actor in an Action Movie – Caleb Landry Jones 

The Rental (IFC Films) – 3 

Best Horror Movie

Best Actor in a Horror Movie – Dan Stevens 

Best Actress in a Horror Movie – Sheila Vand 

The Rhythm Section (Paramount) – 1 

Best Actress in an Action Movie – Blake Lively 

The Vast of Night (Amazon Studios) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Movie

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie – Jake Horowitz 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie – Sierra McCormick 

The Willoughbys (Netflix) – 4 

Best Animated Movie

Best Voice Actor in an Animated Movie – Will Forte 

Best Voice Actress in an Animated Movie – Maya Rudolph 

Best Villain in a Movie – Martin Short and Jane Krakowski 

Wolfwalkers (Apple / GKIDS) – 3 

Best Animated Movie

Best Voice Actress in an Animated Movie – Honor Kneafsey 

Best Voice Actress in an Animated Movie – Eva Whittaker

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE INAUGURAL CRITICS CHOICE SUPER AWARDS

BEST ACTION SERIES

9-1-1 (Fox)

Hanna (Amazon)

Hunters (Amazon)

S.W.A.T. (CBS)

Vikings (History)

Warrior (Cinemax)

BEST ACTOR IN AN ACTION SERIES

Daveed Diggs – Snowpiercer (TNT)

Andrew Koji – Warrior (Cinemax)

Logan Lerman – Hunters (Amazon)

Alexander Ludwig – Vikings (History)

Shemar Moore – S.W.A.T. (CBS)

Al Pacino – Hunters (Amazon)

BEST ACTRESS IN AN ACTION SERIES

Angela Bassett – 9-1-1 (Fox)

Jennifer Connelly – Snowpiercer (TNT)

Esme Creed-Miles – Hanna (Amazon)

Mireille Enos – Hanna (Amazon)

Katheryn Winnick – Vikings (History)

Alison Wright – Snowpiercer (TNT)

BEST ANIMATED SERIES

Archer (FXX)

BoJack Horseman (Netflix)

Big Mouth (Netflix)

Central Park (Apple TV+)

Harley Quinn (HBO Max)

Rick and Morty (Adult Swim)

Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)

BEST VOICE ACTOR IN AN ANIMATED SERIES

Will Arnett – BoJack Horseman (Netflix)

H. Jon Benjamin – Archer (FXX)

Nick Kroll – Big Mouth (Netflix)

John Mulaney – Big Mouth (Netflix)

Jack Quaid – Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)

Justin Roiland – Rick and Morty (Adult Swim)

J.B. Smoove – Harley Quinn (HBO Max)

BEST VOICE ACTRESS IN AN ANIMATED SERIES

Kaley Cuoco – Harley Quinn (HBO Max)

Tawny Newsome – Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)

Maya Rudolph – Big Mouth (Netflix)

Amy Sedaris – BoJack Horseman (Netflix)

Aisha Tyler – Archer (FXX)

Jessica Walter – Archer (FXX)

BEST SUPERHERO SERIES*

The Boys (Amazon)

DC’s Legends of Tomorrow (The CW)

Doom Patrol (DC Universe and HBO Max)

The Flash (The CW)

Lucifer (Netflix)

The Umbrella Academy (Netflix)

BEST ACTOR IN A SUPERHERO SERIES*

Jon Cryer – Supergirl (The CW)

Tom Ellis – Lucifer (Netflix)

Grant Gustin – The Flash (The CW)

Antony Starr – The Boys (Amazon)

Karl Urban – The Boys (Amazon)

Cress Williams – Black Lightning (The CW)

BEST ACTRESS IN A SUPERHERO SERIES*

Melissa Benoist – Supergirl (The CW)

Aya Cash – The Boys (Amazon)

Diane Guerrero – Doom Patrol (DC Universe and HBO Max)

Elizabeth Marvel – Helstrom (Hulu)

Lili Reinhart – Riverdale (The CW)

Cobie Smulders – Stumptown (ABC)

BEST HORROR SERIES

Evil (CBS)

The Haunting of Bly Manor (Netflix)

Lovecraft Country (HBO)

The Outsider (HBO and MRC Television)

Supernatural (The CW)

The Walking Dead (AMC)

BEST ACTOR IN A HORROR SERIES

Jensen Ackles – Supernatural (The CW)

Mike Colter – Evil (CBS)

Michael Emerson – Evil (CBS)

Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)

Ben Mendelsohn – The Outsider (HBO and MRC Television)

Jared Padalecki – Supernatural (The CW)

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST ACTRESS IN A HORROR SERIES

Natalie Dormer – Penny Dreadful: City of Angels (Showtime)

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO and MRC Television)

Katja Herbers – Evil (CBS)

T’Nia Miller – The Haunting of Bly Manor (Netflix)

Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)

Victoria Pedretti – The Haunting of Bly Manor (Netflix)

Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

BEST SCIENCE FICTION/FANTASY SERIES

The Mandalorian (Disney+)

Outlander (Starz)

Raised by Wolves (HBO Max)

Star Trek: Discovery (CBS All Access)

Star Trek: Picard (CBS All Access)

Upload (Amazon)

What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A SCIENCE FICTION/FANTASY SERIES

Robbie Amell – Upload (Amazon)

Travis Fimmel – Raised by Wolves (HBO Max)

Sam Heughan – Outlander (Starz)

Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)

Pedro Pascal – The Mandalorian (Disney+)

Nick Offerman – Devs (FX on Hulu)

Patrick Stewart – Star Trek: Picard (CBS All Access)

BEST ACTRESS IN A SCIENCE FICTION/FANTASY SERIES

Caitriona Balfe – Outlander (Starz)

Amanda Collin – Raised by Wolves (HBO Max)

Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)

Sonequa Martin-Green – Star Trek: Discovery (CBS All Access)

Thandie Newton – Westworld (HBO)

Hilary Swank – Away (Netflix)

Jodie Whittaker – Doctor Who (BBC America)

BEST VILLAIN IN A SERIES

Tom Ellis – Lucifer (Netflix)

Abbey Lee – Lovecraft Country (HBO)

Samantha Morton – The Walking Dead (AMC)

Sarah Paulson – Ratched (Netflix)

Antony Starr – The Boys (Amazon)

Finn Wittrock – Ratched (Netflix)

* Superhero categories also include Comic Book and Video Game Inspired Series 

NOMINEES BY SERIES FOR THE INAUGURAL CRITICS CHOICE SUPER AWARDS 

9-1-1 (Fox) – 2 

Best Action Series

Best Actress in an Action Series – Angela Bassett

Archer (FXX) – 4 

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – H. Jon Benjamin

Best Voice Actress in an Animated Series – Aisha Tyler 

Best Voice Actress in an Animated Series – Jessica Walter 

Away (Netflix) – 1 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Hilary Swank 

Big Mouth (Netflix) – 4 

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – Nick Kroll

Best Voice Actor in an Animated Series – John Mulaney 

Best Voice Actress in an Animated Series – Maya Rudolph 

Black Lightning (The CW) – 1 

Best Actor in a Superhero Series – Cress Williams 

BoJack Horseman (Netflix) – 3

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – Will Arnett 

Best Voice Actress in an Animated Series – Amy Sedaris 

Central Park (Apple TV+) – 1 

Best Animated Series 

DC’s Legends of Tomorrow (The CW) – 1 

Best Superhero Series 

Devs (FX on Hulu) – 1 

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Nick Offerman 

Doctor Who (BBC America) – 1 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Jodie Whittaker 

Doom Patrol (DC Universe and HBO Max) – 2 

Best Superhero Series

Best Actress in a Superhero Series – Diane Guerrero 

Evil (CBS) – 4
Best Horror Series

Best Actor in a Horror Series – Mike Colter 

Best Actor in a Horror Series – Michael Emerson

Best Actress in a Horror Series – Katja Herbers 

Hanna (Amazon) – 3 

Best Action Series

Best Actress in an Action Series – Esme Creed-Miles 

Best Actress in an Action Series – Mireille Enos 

Harley Quinn (HBO Max) – 3 

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – J.B. Smoove 

Best Voice Actress in an Animated Series – Kaley Cuoco 

Helstrom (Hulu) – 1 

Best Actress in a Superhero Series – Elizabeth Marvel 

Hunters (Amazon) – 3 

Best Action Series

Best Actor in an Action Series – Logan Lerman 

Best Actor in an Action Series – Al Pacino 

Lovecraft Country (HBO) – 6 

Best Horror Series

Best Actor in a Horror Series – Jonathan Majors 

Best Actor in a Horror Series – Michael K. Williams 

Best Actress in a Horror Series – Wunmi Mosaku

Best Actress in a Horror Series – Jurnee Smollett 

Best Villain in a Series – Abbey Lee 

Lucifer (Netflix) – 3 

Best Superhero Series

Best Actor in a Superhero Series – Tom Ellis 

Best Villain in a Series – Tom Ellis 

Outlander (Starz) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Sam Heughan 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Caitriona Balfe

Penny Dreadful: City of Angels (Showtime) – 1 

Best Actress in a Horror Series – Natalie Dormer 

Raised by Wolves (HBO Max) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Travis Fimmel 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Amanda Collin

Ratched (Netflix) – 2 

Best Villain in a Series – Sarah Paulson

Best Villain in a Series – Finn Wittrock 

Rick and Morty (Adult Swim) – 2 

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – Justin Rolland 

Riverdale (The CW) – 1

Best Actress in a Superhero Series – Lili Reinhart

S.W.A.T. (CBS) – 2 

Best Action Series

Best Actor in an Action Series – Shemar Moore 

Snowpiercer (TNT) – 3 

Best Actor in an Action Series – Daveed Diggs 

Best Actress in an Action Series – Jennifer Connelly

Best Actress in an Action Series – Alison Wright 

Star Trek: Discovery (CBS All Access) – 2 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Sonequa Martin-Green

Star Trek: Lower Decks (CBS All Access) – 3 

Best Animated Series

Best Voice Actor in an Animated Series – Jack Quaid 

Best Voice Actress in an Animated Series – Tawny Newsome 

Star Trek: Picard (CBS All Access) – 2 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Patrick Stewart 

Stumptown (ABC) – 1

Best Actress in a Superhero Series – Cobie Smulders 

Supergirl (The CW) – 2 

Best Actor in a Superhero Series – Jon Cryer 

Best Actress in a Superhero Series – Melissa Benoist 

Supernatural (The CW) – 3 

Best Horror Series

Best Actor in a Horror Series – Jensen Ackles 

Best Actor in a Horror Series – Jared Padalecki 

The Boys (Amazon) – 5

Best Superhero Series

Best Actor in a Superhero Series – Antony Starr 

Best Actor in a Superhero Series – Karl Urban 

Best Actress in a Superhero Series – Aya Cash 

Best Villain in a Series – Antony Starr  

The Flash (The CW) – 2 

Best Superhero Series

Best Actor in a Superhero Series – Grant Gustin 

The Haunting of Bly Manor (Netflix) – 3 

Best Horror Series

Best Actress in a Horror Series – T’Nia Miller 

Best Actress in a Horror Series – Victoria Pedretti 

The Mandalorian (Disney+) – 2 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Pedro Pascal 

The Outsider (HBO and MRC Television) – 3 

Best Horror Series

Best Actor in a Horror Series – Ben Mendelsohn

Best Actress in a Horror Series – Cynthia Erivo 

The Umbrella Academy (Netflix) – 1 

Best Superhero Series 

The Walking Dead (AMC) – 2 

Best Horror Series

Best Villain in a Series – Samantha Morton 

Upload (Amazon) – 2 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Robbie Amell 

Vikings (History) – 3 

Best Action Series

Best Actor in an Action Series – Alexander Ludwig 

Best Actress in an Action Series – Katheryn Winnick

Warrior (Cinemax) – 2 

Best Action Series

Best Actor in an Action Series – Andrew Koji

Westworld (HBO) – 1 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Thandie Newton 

What We Do in the Shadows (FX) – 3 

Best Science Fiction/Fantasy Series

Best Actor in a Science Fiction/Fantasy Series – Kayvan Novak 

Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series – Natasia Demetriou

NOMINEES BY NETWORK/STUDIO FOR THE INAUGURAL CRITICS CHOICE SUPER AWARDS 

Netflix – 35

HBO / HBO Max / DC Universe and HBO Max – 18

Amazon / Amazon Studios – 16

Disney+ – 15

CBS / CBS All Access – 13

The CW – 10

Universal – 10

FX / FXX / FX on Hulu – 8

IFC Films – 8

NEON – 8

Paramount – 7

Warner Bros. / Warner Bros. Animation – 7

Apple TV+ / Apple/GKIDS – 6

Hulu – 6

History – 3

MRC Television – 3

Starz – 3

TNT – 3

Well Go USA – 3

Adult Swim – 2

AMC – 2

Cinemax – 2

Fox – 2

Screen Media – 2

Sony / Sony Pictures – 2

ABC – 1

BBC America – 1

Magnet Releasing – 1

Showtime – 1


Winners of the Fifth Annual Critics Choice Documentary Awards

November 16th, 2020

Fifth Annual Critics Choice Documentary Award Winners Revealed

Dick Johnson is Dead Named Best Documentary Feature and Kirsten Johnson Wins for Best Director

My Octopus Teacher Wins Awards for Best Cinematography and Best Science/Nature Documentary

(Los Angeles, CA  – November 16, 2020) – The Critics Choice Association (CCA) has unveiled  the winners of the fifth annual Critics Choice Documentary Awards, which recognize the year’s finest achievements in documentaries released in theaters, on TV and on major digital platforms, as determined by the voting of qualified CCA members. 

Dick Johnson is Dead takes home the most prestigious award for Best Documentary Feature as well as Best Director for Kirsten Johnson.  

My Octopus Teacher wins the awards for Best Cinematography and Best Science/Nature Documentary.

“We couldn’t be more excited about being able to celebrate such a diverse group of films and filmmakers and subjects this year of all years, on the fifth occasion of the CCDAs, and with 2020 being what it is,” said Christopher Campbell, President of the Critics Choice Association Documentary Branch. “The world needs this variety of storytelling now more than ever, and all of these documentaries moved us in unique ways. We are proud that we could still support these films and share the best of the best with nonfiction fans. Our only regret is that we couldn’t do so while also honoring the talented artists and their incredible work in person.”

Though this year’s gala event was not held in person due to the ongoing pandemic, special acceptance videos from each of the winners can be found by clicking their links below. 

To view ALL of the acceptance videos, please click HERE.

To learn more about the Critics Choice Documentary Awards, see the full list of nominees, and all of the winner acceptance speeches, visit the Critics Choice Association website.

The winners of the fifth annual Critics Choice Documentary Awards are:

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Dick Johnson is Dead (Netflix)

BEST DIRECTOR
Kirsten Johnson, Dick Johnson is Dead (Netflix)

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE
Melissa Haizlip, Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Productions)

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Horrocks, My Octopus Teacher (Netflix)

BEST EDITING
Lindy Jankura, Alexis Johnson and Alex Keipper, Totally Under Control (Neon)

BEST SCORE
Marco Beltrami, Brandon Roberts and Buck Sanders, The Way I See It (Focus Features)

BEST NARRATION
David Attenborough: A Life on Our Planet (Netflix)
   David Attenborough, Narrator
   David Attenborough, Writer

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY
MLK/FBI (Field of Vision/IFC Films

BEST HISTORICAL/BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY 
John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures/Participant)

BEST MUSIC DOCUMENTARY (TIE)
Beastie Boys Story (Apple)
The Go-Go’s (Showtime)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY
Boys State (Apple)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY
My Octopus Teacher (Netflix)

BEST SPORTS DOCUMENTARY (TIE)
Ali & Cavett: The Tale of the Tapes (HBO)
Athlete A (Netflix)

BEST SHORT DOCUMENTARY 
St. Louis Superman (MTV Documentary Films)
(Directors and Producers: Sami Khan and Smriti Mundhra. Producer: Poh Si Teng)

MOST COMPELLING LIVING SUBJECTS OF A DOCUMENTARY (HONOR)
Dr. Rick Bright – Totally Under Control (Neon)
Steven Garza – Boys State (Apple)
The Go-Go’s – The Go-Go’s (Showtime)
Judith Heumann – Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Dick Johnson – Dick Johnson is Dead (Netflix)
Maggie Nichols, Rachael Denhollander, Jamie Dantzscher – Athlete A (Netflix)
Fox Rich – Time (Amazon)
Pete Souza – The Way I See It (Focus Features)
Taylor Swift – Miss Americana (Netflix)
Greta Thunberg – I Am Greta (Hulu)


About CRITICS CHOICE AWARDS

The Critics Choice Documentary Awards are an off-shoot of The Critics Choice Awards, which are bestowed annually by the CCA to honor the finest in cinematic and televised/streaming achievement. Historically, the Critics Choice Awards are the most-accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 26th annual Critics Choice Awards will air LIVE on The CW Network on Sunday, March 7, 2021, with acclaimed film, television, and stage star Taye Diggs returning to host for his third consecutive time.  The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement.


About CRITICS CHOICE ASSOCIATION (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.


For press inquiries and more information, please contact:
Laura Danford Mandel
LDM|PR
[email protected]
917-848-1460


OFFICIAL BALLOT: CRITICS CHOICE DOCUMENTARY AWARDS VOTING IS NOW CLOSED

November 7th, 2020

Thank you for voting!



Nominations for the Fifth Annual Critics Choice Documentary Awards

October 26th, 2020

FIFTH ANNUAL CRITICS CHOICE DOCUMENTARY AWARDS  NOMINATIONS UNVEILED

CRIP CAMP: A DISABILITY REVOLUTION, GUNDA, AND Mr. SOUL!  LEAD THE NOMINATIONS

SPECIAL ANNOUNCEMENT OF AWARD WINNERS ON NOVEMBER 16, 2020

Los Angeles, CA (Monday, October 26, 2020) — The Critics Choice Association (CCA) has announced the nominees for the fifth annual Critics Choice Documentary Awards (CCDA). The winners will be revealed in a Special Announcement on Monday, November 16, 2020. 

The Critics Choice Association will once again be honoring the year’s finest achievements in documentaries released in theaters, on TV and on major digital platforms, as determined by the voting of qualified CCA members. 

Crip Camp: A Disability Revolution, Gunda, and Mr. SOUL! lead this year’s nominations with five each.

Crip Camp: A Disability Revolution is nominated for Best Documentary Feature, James Lebrecht and Nicole Newnham for Best Director, Best Editing, Best Archival Documentary, and Best Historical/Biography Documentary. The film also received an honor for Judith Heumann for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

Gunda is nominated for Best Documentary Feature, Victor Kossakovsky for Best Director, Best Cinematography, Best Editing, and Best Science/Nature Documentary. 

Mr. SOUL! is nominated for Best Documentary Feature, Best First Documentary Feature, Best Narration, Best Archival Documentary, and Best Historical/Biographical Documentary.

Recognized with four nominations each are Athlete A, Dick Johnson is Dead, My Octopus Teacher, and Totally Under Control

The nominations for Athlete A are Best Documentary Feature, Bonni Cohen and Jon Shenk for Best Director, Best Editing, and Best Sports Documentary. Maggie Nichols, Rachael Denhollander, and Jamie Dantzscher are also being recognized with the honor of Most Compelling Living Subjects of a Documentary. 

The nominations for Dick Johnson is Dead are Best Documentary Feature, Kirsten Johnson for Best Director, Best Cinematography, and Best Narration. The film also received an honor for Dick Johnson for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

The nominations for My Octopus Teacher are Best Documentary Feature, Best Cinematography, Best Narration, and Best Science/Nature Documentary.

The nominations for Totally Under Control are Best Editing, Best Score, Best Narration, and Best Political Documentary. The film also received an honor for Dr. Rick Bright for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

“At a unique time for the entertainment industry and the world, documentaries are more important and fortunately more abundant and more available and more essential than ever,” said Christopher Campbell, President of the Critics Choice Association Documentary Branch. “In 2020, documentaries have taken us to places and shown us perspectives we’ve never experienced before. They’ve chronicled events and life stories that are enlightening and enthralling – and sometimes frightening. It is a great honor for the CCA to celebrate these stories and subjects and shed light on the work of so many incredible filmmakers. The Documentary Branch faced its greatest task yet considering the quantity and quality of nonfiction cinema released this year. Ultimately, these nominees represent the best of the best of a remarkably fruitful moment for documentary filmmaking.”

At last year’s fourth annual CCDA event, Apollo 11 took home the evening’s most prestigious award for Best Documentary. Peter Jackson (They Shall Not Grow Old), and Julia Reichert and Steven Bognar (American Factory), tied for Best Director. American Factory also won the award for Best Political Documentary, and subsequently received many more accolades including the Academy Award for Best Documentary Feature.

Los Angeles, CA (Monday, October 26, 2020) — The Critics Choice Association (CCA) has announced the nominees for the fifth annual Critics Choice Documentary Awards (CCDA). The winners will be revealed in a Special Announcement on Monday, November 16, 2020. 

The Critics Choice Associationwill once again be honoring the year’s finest achievements in documentaries released in theaters, on TV and on major digital platforms, as determined by the voting of qualified CCA members. 

Crip Camp: A Disability Revolution, Gunda, and Mr. SOUL! lead this year’s nominations with five each.

Crip Camp: A Disability Revolution is nominated for Best Documentary Feature, James Lebrecht and Nicole Newnham for Best Director, Best Editing, Best Archival Documentary, and Best Historical/Biography Documentary. The film also received an honor for Judith Heumann for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

Gunda is nominated for Best Documentary Feature, Victor Kossakovsky for Best Director, Best Cinematography, Best Editing, and Best Science/Nature Documentary. 

Mr. SOUL! is nominated for Best Documentary Feature, Best First Documentary Feature, Best Narration, Best Archival Documentary, and Best Historical/Biographical Documentary.

Recognized with four nominations each are Athlete A, Dick Johnson is Dead, My Octopus Teacher, and Totally Under Control

The nominations for Athlete A are Best Documentary Feature, Bonni Cohen and Jon Shenk for Best Director, Best Editing, and Best Sports Documentary. Maggie Nichols, Rachael Denhollander, and Jamie Dantzscher are also being recognized with the honor of Most Compelling Living Subjects of a Documentary. 

The nominations for Dick Johnson is Dead are Best Documentary Feature, Kirsten Johnson for Best Director, Best Cinematography, and Best Narration. The film also received an honor for Dick Johnson for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

The nominations for My Octopus Teacher are Best Documentary Feature, Best Cinematography, Best Narration, and Best Science/Nature Documentary.

The nominations for Totally Under Control are Best Editing, Best Score, Best Narration, and Best Political Documentary. The film also received an honor for Dr. Rick Bright for Most Compelling Living Subject of a Documentary. 

“At a unique time for the entertainment industry and the world, documentaries are more important and fortunately more abundant and more available and more essential than ever,” said Christopher Campbell, President of the Critics Choice Association Documentary Branch. “In 2020, documentaries have taken us to places and shown us perspectives we’ve never experienced before. They’ve chronicled events and life stories that are enlightening and enthralling – and sometimes frightening. It is a great honor for the CCA to celebrate these stories and subjects and shed light on the work of so many incredible filmmakers. The Documentary Branch faced its greatest task yet considering the quantity and quality of nonfiction cinema released this year. Ultimately, these nominees represent the best of the best of a remarkably fruitful moment for documentary filmmaking.”

At last year’s fourth annual CCDA event, Apollo 11 took home the evening’s most prestigious award for Best Documentary. Peter Jackson (They Shall Not Grow Old), and Julia Reichert and Steven Bognar (American Factory), tied for Best Director. American Factory also won the award for Best Political Documentary, and subsequently received many more accolades including the Academy Award for Best Documentary Feature.

The nominees for the fifth annual Critics Choice Documentary Awards are:

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Athlete A (Netflix)
Belushi (Showtime)
Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Dick Johnson is Dead (Netflix)
Feels Good Man (Wavelength Productions/PBS Independent Lens)
The Fight (Magnolia Pictures/Topic Studios)
The Go-Go’s (Showtime)
Gunda (Neon)
Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Productions)
My Octopus Teacher (Netflix)
The Painter and the Thief (Neon)
A Secret Love (Netflix)
The Social Dilemma (Netflix)
Time (Amazon Studios)

BEST DIRECTOR
Garrett Bradley, Time (Amazon Studios)
Bonni Cohen and Jon Shenk, Athlete A (Netflix)
Kirsten Johnson, Dick Johnson is Dead (Netflix)
Victor Kossakovsky, Gunda (Neon)
James Lebrecht and Nicole Newnham, Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Dawn Porter, John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures)
Benjamin Ree, The Painter and the Thief (Neon)

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE
Robert S. Bader, Ali & Cavett: The Tale of the Tapes (HBO)
Chris Bolan, A Secret Love (Netflix)
Melissa Haizlip, Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Productions)
Arthur Jones, Feels Good Man (Wavelength Productions/PBS Independent Lens)
Elizabeth Leiter and Kim Woodard, Jane Goodall: The Hope (National Geographic)
Elizabeth Lo, Stray (Magnolia Pictures)
Sasha Joseph Neulinger, Rewind (Grizzly Creek Films/PBS Independent Lens)

BEST CINEMATOGRAPHY
Michael Dweck and Gregory Kershaw, The Truffle Hunters (Sony Pictures Classics)
Roger Horrocks, My Octopus Teacher (Netflix)
Kirsten Johnson, Dick Johnson is Dead (Netflix)
Victor Kossakovsky and Egil Håskjold Larsen, Gunda (Neon)
Scott Ressler, Neil Gelinas and Stefan Wiesen, The Last Ice (National Geographic)
Gianfranco Rosi, Notturno (Stemal Entertainment)
Ruben Woodin Dechamps, The Reason I Jump (Kino Lorber)

BEST EDITING
Don Bernier, Athlete A (Netflix)
Eli Despres, Greg Finton and Kim Roberts, The Fight (Magnolia Pictures/Topic Studios)
Lindy Jankura, Alexis Johnson and Alex Keipper, Totally Under Control (Neon)
Helen Kearns, Assassins (Greenwich Entertainment)
Victor Kossakovsky and Ainara Vera, Gunda (Neon)
Eileen Meyer and Andrew Gersh, Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Charlotte Munch Bengtsen, The Truffle Hunters (Sony Pictures Classics)

BEST SCORE
Ari Balouzian and Ryan Hope, Feels Good Man (Wavelength Productions/PBS Independent Lens)
Marco Beltrami, Brandon Roberts and Buck Sanders, The Way I See It (Focus Features)
Tyler Durham, Sven Faulconer and Xander Rodzinski, The Last Ice (National Geographic)
Peter Nashel and Brian Deming, Totally Under Control (Neon)
Daniel Pemberton, Rising Phoenix (Netflix)
Jeff Tweedy, Long Gone Summer (ESPN)
Jeff Tweedy, Spencer Tweedy and Sammy Tweedy, Showbiz Kids (HBO)

BEST NARRATION
David Attenborough: A Life on Our Planet (Netflix)
   David Attenborough, Narrator
   David Attenborough, Writer
Dick Johnson is Dead (Netflix)
   Kirsten Johnson, Narrator
   Kirsten Johnson, Writer
Fireball: Visitors From Darker Worlds (Apple)
   Werner Herzog, Narrator
   Werner Herzog, Writer
Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Productions)
   Blair Underwood, Narrator
   Ellis Haizlip, Writer
My Octopus Teacher (Netflix)
   Craig Foster, Narrator
   Craig Foster, Writer
Time (Amazon Studios)
   Fox Rich, Narrator
   Fox Rich, Writer
Totally Under Control (Neon)
   Alex Gibney, Narrator
   Alex Gibney, Writer

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY
Ali & Cavett: The Tale of the Tapes (HBO)
Belushi (Showtime)
Class Action Park (HBO MAX)
Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
MLK/FBI (Field of Vision/IFC Films)
Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Productions)
Spaceship Earth (Neon)

BEST HISTORICAL/BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY 
Belushi (Showtime)
Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Howard (Disney+)
John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures)
Mr. SOUL! (Shoes in the Bed Production)
Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado (Netflix)
Natalie Wood: What Remains Behind (HBO)

BEST MUSIC DOCUMENTARY
Beastie Boys Story (Apple)
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan (Magnolia Pictures)
The Go-Go’s (Showtime)
Laurel Canyon (Epix)
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band (Magnolia Pictures)
Other Music (Factory 25)
Zappa (Magnolia Pictures)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY
All In: The Fight for Democracy (Amazon Studios)
Boys State (Apple)
John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures)
MLK/FBI (Field of Vision/IFC Films)
The Social Dilemma (Netflix)
Totally Under Control (Neon)The Way I See It (Focus Features)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY
Coded Bias (7th Empire Media/PBS Independent Lens)
Fantastic Fungi (Area 23a)
Gunda (Neon)
I Am Greta (Hulu)
The Last Ice (National Geographic)
My Octopus Teacher (Netflix)
Spaceship Earth (Neon)

BEST SPORTS DOCUMENTARY
Ali & Cavett: The Tale of the Tapes (HBO)
Athlete A (Netflix)
Be Water (ESPN)
A Most Beautiful Thing (50 Eggs Films)
Red Penguins (Universal Pictures)
Rising Phoenix (Netflix)
You Cannot Kill David Arquette (Super LTD)

BEST SHORT DOCUMENTARY 

Blackfeet Boxing: Not Invisible (ESPN)
   (Directors: Kristen Lappas and Tom Rinaldi. Producers: Craig Lazarus, José Morales, Lindsay Rovegno, Victor Vitarelli and Ben Webber)
The Claudia Kishi Club (Netflix)
   (Director and Producer: Sue Ding) 
Crescendo! (Quibi)
   (Director: Alex Mallis. Producers: Matt O’Neill and Perri Peltz)
Elevator Pitch (Field of Vision)
   (Director and Producer: Martyna Starosta)
Hunger Ward (Spin Film/Vulcan Productions/RYOT Films)
   (Director and Producer: Skye Fitzgerald. Producer: Michael Scheuerman) 
Into the Fire (National Geographic)
   (Director: Orlando von Einsiedel. Producers: Mark Bauch, Harri Grace and Dan Lin)
My Father the Mover (MTV Documentary Films)
   (Director: Julia Jansch. Producer: Mandilakhe Yengo)
The Rifleman (Field of Vision)
   (Director: Sierra Pettengill. Producer: Arielle de Saint Phalle)
The Speed Cubers (Netflix)
   (Director and Producer: Sue Kim. Producers: Evan Krauss and Chris Romano)
St. Louis Superman (MTV Documentary Films)
   (Directors and Producers: Sami Khan and Smriti Mundhra. Producer: Poh Si Teng)

MOST COMPELLING LIVING SUBJECTS OF A DOCUMENTARY (HONOR)
Dr. Rick Bright – Totally Under Control (Neon)
Steven Garza – Boys State (Apple)
The Go-Go’s – The Go-Go’s (Showtime)
Judith Heumann – Crip Camp: A Disability Revolution (Netflix)
Dick Johnson – Dick Johnson is Dead (Netflix)
Maggie Nichols, Rachael Denhollander, Jamie Dantzscher – Athlete A (Netflix)
Fox Rich – Time (Amazon)
Pete Souza – The Way I See It (Focus Features)
Taylor Swift – Miss Americana (Netflix)
Greta Thunberg – I Am Greta (Hulu)

DISTRIBUTOR NOMINATION TOTALS:

Netflix: 31

Neon: 15

Magnolia Pictures: 9

Showtime: 6

Amazon Studios: 5

HBO: 5

National Geographic: 5

PBS Independent Lens: 5

Shoes in the Bed Productions: 5

Apple: 4

ESPN: 3

Focus Features: 3

Participant: 3

Wavelength Productions: 3

Field of Vision: 2

Hulu: 2

IFC: 2

MTV Documentary Films: 2

Sony: 2

7th Empire Media: 1

50 Eggs Films: 1

Area 23a: 1

Disney+: 1

EPIX: 1

Factory 25: 1

Greenwich Entertainment: 1

Grizzly Creek Films: 1

HBO Max: 1

Kino Lorber: 1

Quibi: 1

Spin Film/Vulcan Productions/RYOT Films: 1

Stemal Entertainment: 1

Universal: 1

About CRITICS CHOICE AWARDS

The Critics Choice Documentary Awards are an off-shoot of The Critics Choice Awards, which are bestowed annually by the CCA to honor the finest in cinematic and televised/streaming achievement. Historically, the Critics Choice Awards are the most-accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 26th annual Critics Choice Awards will air LIVE on The CW Network on Sunday, March 7, 2021, with acclaimed film, television, and stage star Taye Diggs returning to host for his third consecutive time.  The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement, and take place once again at the Barker Hangar in Santa Monica, health considerations permitting.

About CRITICS CHOICE ASSOCIATION (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

For press inquiries and more information, please contact:

Laura Danford Mandel
LDM|PR
[email protected]
917-848-1460

Hashtag: #criticschoice
Facebook: https://www.facebook.com/CriticsChoiceAwards/
Instagram: @criticschoice
Twitter: @criticschoice


Critics Choice Association Announces Inaugural “CRITICS CHOICE SUPER AWARDS” Honoring Superhero, Science Fiction/Fantasy, Horror, Action, and Animation Movies and Series

October 12th, 2020

Special Will Air on The CW on January 10, 2021

Submissions Open TODAY

(Los Angeles – October 12, 2020) – The Critics Choice Association (CCA) is pleased to announce the inaugural Critics Choice Super Awards, a special event honoring the most popular, fan-obsessed genres across both television and movies, including Superhero, Science Fiction/Fantasy, Horror, Action and Animation.  The awards presentation, which will be produced remotely following COVID safety protocols, will air as a television special on The CW Network on Sunday, January 10, 2021 (8:00-10:00pm ET).

“The time has come to recognize the brilliance, creativity, and artistic excellence showcased in genres that, for far too long, have been overlooked by other award shows,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin.  “We are thrilled to be partnering with our friends at The CW to bring these beloved genres to the forefront and give them the recognition they so deeply deserve.”

“We’re excited to broadcast the first Critics Choice Super Awards at The CW to showcase and celebrate the excellence in often overlooked genres during the entertainment industry’s award season,” said Gaye Hirsch, Executive Vice President, Development, The CW, who also oversees alternative and special programming. “We look forward to bringing viewers an exciting event filled with the films, series and stars they are most passionate about.”

The window of eligibility for the Super Awards is January 1 – December 31, 2020.  Eligible movies and series can now be submitted here: https://supersubmissions.criticschoice.com/

For submission questions, contact our Nominating Committees Coordinator, 

David Freedman, at [email protected]

CRITICS CHOICE SUPER AWARDS TIMELINE

Honoring the finest in film and television achievement in the most popular genres of entertainment in 2020

October 12, 2020 – Submissions open
November 8, 2020 – Submissions close
November 9, 2020 – Nomination Committees begin consideration
November 19, 2020 – Critics Choice Super Awards nominations announced
December 4, 2020 – Final ballots go out
December 6, 2020 – Deadline for returning final ballots 

CRITICS CHOICE SUPER AWARDS MOVIE CATEGORIES

Best Action Movie
Best Male Actor in an Action Movie
Best Female Actor in an Action Movie
Best Animated Movie
Best Male Voice Actor in an Animated Movie
Best Female Voice Actor in an Animated Movie
Best Superhero Movie*
Best Male Actor in a Superhero Movie*
Best Female Actor in a Superhero Movie*
Best Horror Movie
Best Male Actor in a Horror Movie
Best Female Actor in a Horror Movie
Best Science Fiction/Fantasy Movie
Best Male Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie
Best Female Actor in a Science Fiction/Fantasy Movie
Best Villain in a Movie (across all genres)
* Superhero category also includes Comic Book and Video Game Inspired Movies

CRITICS CHOICE SUPER AWARDS TV/STREAMING CATEGORIES

Best Action Series
Best Male Actor in an Action Series
Best Female Actor in an Action Series
Best Animated Series
Best Male Voice Actor in an Animated Series
Best Female Voice Actor in an Animated Series
Best Superhero Series*
Best Male Actor in a Superhero Series*
Best Female Actor in a Superhero Series*
Best Horror Series
Best Male Actor in a Horror Series
Best Female Actor in a Horror Series
Best Science Fiction/Fantasy Series
Best Male Actor in a Science Fiction/Fantasy Series
Best Female Actor in a Science Fiction/Fantasy Series
Best Villain in a Series (across all genres)
* Superhero category also includes Comic Book and Video Game Inspired Series

The inaugural annual Critics Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions.  The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Follow the Critics Choice Super Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.  


About the Critics Choice Association (CCA)
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW
THE CW TELEVISION NETWORK, a joint venture between Warner Bros. and CBS, launched in 2006.  The CW is a multiplatform network that broadcasts a six-night 12-hour primetime lineup, Sunday through Friday and streams its ad-supported content, free, without login or authentication on CWTV.com and The CW app which is available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers beloved limited-run series, as well as past seasons of recent fan-favorite television shows. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

CONTACTS:

SLATE PR
Andy Gelb / Elyse Weissman
[email protected] / [email protected]

The CW Network
Nate Kirtman / Jodi Karp
818-977-5993 / 818-977-2609
[email protected] / [email protected] 


Jack Garner

July 12th, 2020

Jack Garner, film critic and longtime member of the Broadcast Film Critics Association, died on Sunday July 3, 2020 at the age of 75. 

He was the chief film critic for Rochester New York’s Gannett Newspapers and the staff critic at Rochester’s Democratic and Chronicle for 30 years. He was famous for writing reviews that challenged harsher critics and informed movie lovers’ tastes. He began reviewing films at the Democrat & Chronicle in 1977 — starting with the original Star Wars. In 1987, he was appointed chief film critic of Gannett News Service, and his writing regularly appeared in Gannett newspapers nationwide, and in journals worldwide. He continued to write for the paper as a freelancer, doing a weekly film and entertainment column that included work as a film and DVD commentator with Rochester’s WHAM-TV. He was Rochester’s Hollywood connection.

Garner was also hard to miss in a crowd:  he was six foot nine inches tall, and his laughter was frequent and infectious.

He and his wife Bonnie would have celebrated their 50th anniversary in August.


Winners of the 2nd Annual Critics Choice Real TV Awards

June 30th, 2020

“CHEER” AND “QUEER EYE” LEAD WINNERS OF THE SECOND ANNUAL CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS

Jeff Probst Receives Critics Choice Real TV Impact Award

Netflix Tops Networks with Eight Awards

Los Angeles (June 29, 2020) – The Critics Choice Association (CCA) and nonfiction producers’ organization NPACT unveiled today the winners for the second annual Critics Choice Real TV Awards, which recognize excellence in nonfiction, unscripted and reality programming across broadcast, cable and streaming platforms.  

“Cheer” and “Queer Eye” led the winners, each taking home two awards – “Cheer” for Unstructured Series and Male Star of The Year Jerry Harris, and “Queer Eye” for Lifestyle: Fashion/Beauty Show and Ensemble Cast in an Unscripted Series.  The Culinary Show category resulted in a tie, with both “Chopped” and “Top Chef” honored.     

Netflix, which led the networks in nominations, also won the most awards, topping eight categories.  

“Survivor” host and executive producer Jeff Probst received this year’s Critics Choice Real TV Impact Award, for his ongoing contributions to the unscripted television industry.  Probst is a four-time Emmy Award winner for Outstanding Reality Host.  He has traveled the world serving as both host and executive producer for “Survivor,” which won the first-ever Outstanding Non-Fiction Program (Special Class) Emmy Award in 2001.  This year marked the 20th anniversary of “Survivor” and its 40th season!  His acceptance speech can be viewed HERE.

Though this year’s ceremony was not held in person due to the ongoing pandemic, special acceptance videos from each of the winners can be found linked in each category below.  For a special welcome and introduction from virtual emcee and Travel/Adventure Series winner Phil Rosenthal, please click HERE.

To download ALL of the acceptance videos, please click HERE.

To learn more about the Critics Choice Real TV Awards, see the full list of nominees, and all winners’ acceptance speeches, visit http://www.criticschoice.com/2020realtvwinners/.

The honorees for the two peer-voted awards (Outstanding Achievement In Nonfiction Programming By A Network Or Streaming Platform and Outstanding Achievement In Nonfiction Production) are selected by the members of NPACT, the US association for nonfiction production companies.  While the shows themselves are recognized by critics and the public in the other Real TV Awards categories, these awards celebrate the excellence and innovation that happens behind the scenes to create, develop, produce, and deliver every show to the viewing public.  Each show begins as a creative spark that is fueled by a collaboration between producer and programmer to ultimately become the finished program that’s enjoyed by viewers.  The nonfiction production community has come together, through NPACT, to acknowledge and celebrate the best of their colleagues and collaborators with these two awards.

For the Critics Choice Real TV Awards, Bob Bain and Joey Berlin serve as Executive Producers.  Michelle Van Kempen is Executive Producer for NPACT.

* * * 

WINNERS FOR THE SECOND ANNUAL CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS

Competition Series

LEGO Masters (Fox)

Making It (NBC)

**RuPaul’s Drag Race (VH1)

Survivor (CBS)

Top Chef (Bravo)

Competition Series: Talent/Variety

American Idol (ABC)

Dancing with the Stars (ABC)

La Voz (Telemundo)

Songland (NBC)

**The Voice (NBC)

Unstructured Series

**Cheer (Netflix)

Couples Therapy (Showtime)

Intervention (A&E)

RuPaul’s Drag Race: Untucked! (VH1)

We’re Here (HBO)

Structured Series 

Encore! (Disney+)

Prop Culture (Disney+)

Queer Eye (Netflix)

Shark Tank (ABC)

**The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

Business Show

Gordon Ramsay’s 24 Hours to Hell and Back (Fox)

The Profit (CNBC)

**Shark Tank (ABC)

T-Pain’s School of Business (Fuse)

Undercover Boss (CBS)

Sports Show

Blackballed (Quibi)

Cheer (Netflix)

Last Chance U (Netflix)

**The Last Dance (ESPN)

Peyton’s Places (ESPN+)

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

Crime/Justice Series

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (HBO)

The Innocence Files (Netflix)

**Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix)

The Pharmacist (Netflix)

Trial by Media (Netflix)

The Trials of Gabriel Fernandez (Netflix)

Ongoing Documentary Series

Abstract: The Art of Design (Netflix)

The Circus: Inside the Craziest Political Campaign on Earth (Showtime)

**Frontline (PBS)

Last Chance U (Netflix)

POV (PBS)

Limited Documentary Series

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (HBO)

Cheer (Netflix)

**Hillary (Hulu)

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix)

The Last Dance (ESPN)

Trial by Media (Netflix)

The Trials of Gabriel Fernandez (Netflix)

Short Form Series

**Carpool Karaoke: The Series (Apple)

Comeback Kids (The Dodo) 

Creating Saturday Night Live (NBC)

The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes (Comedy Central)

The Impossible Row (Discovery)

While Black with MK Asante (Snap)

Live Show

**Chasing the Cure (TNT)

Build (Yahoo)

Live PD (A&E)

Talking Dead (AMC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Interactive Show

Chasing the Cure (TNT)

Enamorándonos (Univision)

Talking Dead (AMC)

**Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Culinary Show – TIE 

**Chopped (Food Network)

Nailed It! (Netflix)

**Top Chef (Bravo)

Tournament of Champions (Food Network)

Ugly Delicious (Netflix)

Game Show

25 Words or Less (Fox/Syndicated)

Brain Games (National Geographic)

Cash Cab (Bravo)

**Jeopardy!: The Greatest of All Time (ABC)

Mental Samurai (Fox)

Travel/Adventure Series 

Expedition Unknown (Discovery)

Extinct or Alive (Animal Planet)

Gordon Ramsay: Uncharted (National Geographic)

The Great Food Truck Race (Food Network)

**Somebody Feed Phil (Netflix)

Animal/Nature Show 

Dodo Heroes (Animal Planet)

Dr. Oakley, Yukon Vet (Nat Geo WILD)

Crikey! It’s the Irwins (Animal Planet)

Serengeti (Discovery)

**Seven Worlds, One Planet (BBC America)

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

The Goop Lab (Netflix)

Making the Cut (Amazon)

Next in Fashion (Netflix)

Project Runway (Bravo)

**Queer Eye (Netflix)

Relationship Show

90 Day Fiancé (TLC)

Are You the One? (MTV)

Black Love (OWN)

Couples Therapy (Showtime)

**Love Is Blind (Netflix)

Lifestyle: Home/Garden Show

**A Very Brady Renovation (HGTV)

Celebrity IOU (HGTV)

Home (Apple TV+)

Home Town (HGTV)

Selling Sunset (Netflix)

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Making the Cut (Amazon)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

**Queer Eye (Netflix)

Dancing with the Stars (ABC)

A Very Brady Renovation (HGTV)

Crikey! It’s the Irwins (Animal Planet)

Female Star of The Year

Nicole Byer – Nailed It! (Netflix)

Dr. Orna Guralnik – Couples Therapy (Showtime)

**Dr. Sandra Lee – Dr. Pimple Popper (TLC)

Gwyneth Paltrow – The Goop Lab (Netflix)

Michelle Visage – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Monica Aldama – Cheer (Netflix)

Male Star of The Year

**Jerry Harris – Cheer (Netflix)

The Fab Five – Queer Eye (Netflix)

Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes (Comedy Central)

RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Hasan Minhaj – Patriot Act with Hasan Minhaj (Netflix)

Kevin Hart – Kevin Hart: What the Fit (YouTube Originals)

Show Host

Will Arnett – Lego Masters (Fox)

RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Jeff Goldblum – The World According to Jeff Goldblum (Disney +)

Nick Offerman and Amy Poehler – Making It (NBC)

Jeff Probst – Survivor (CBS)

**Alex Trebek – Jeopardy! (CBS Television Distribution)

CRITICS CHOICE REAL TV PEER-VOTED AWARDS

Outstanding Achievement In Nonfiction Programming By A Network Or Streaming Platform

A+E Networks

HBO

National Geographic

**Netflix

PBS

TLC

Outstanding Achievement In Nonfiction Production

Anvil 1893 Entertainment

Big Fish Entertainment

Florentine Films

Kinetic Content

**Raw TV

Smart Dog Media

WINNERS BY PROGRAM FOR THE SECOND ANNUAL CRITICS CHOICE 

REAL TV AWARDS

A Very Brady Renovation (HGTV) – 1

Lifestyle: Home/Garden Show

Carpool Karaoke: The Series (Apple) – 1

Short Form Series

Chasing the Cure (TNT) – 1

Live Show

Cheer (Netflix) – 2

Unstructured Series 

Male Star of The Year

Chopped (Food Network) – 1

Culinary Show

Dr. Pimple Popper (TLC) – 1

Female Star of The Year

Frontline (PBS) – 1

Ongoing Documentary Series

Hillary (Hulu) – 1

Limited Documentary Series

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix) – 1

Crime/Justice Series

Jeopardy! (CBS Television Distribution) – 1

Show Host

Jeopardy!: The Greatest of All Time (ABC) – 1

Game Show

Love Is Blind (Netflix) – 1

Relationship Show

Queer Eye (Netflix) – 2

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Ensemble Cast in an Unscripted Series

RuPaul’s Drag Race (VH1) – 1

Competition Series

Seven Worlds, One Planet (BBC America) – 1

Animal/Nature Series 

Shark Tank (ABC) – 1

Business Series 

Somebody Feed Phil (Netflix) – 1

Travel/Adventure Series 

The Last Dance (ESPN) – 1

Sports Show

The Voice (NBC) – 1

Competition Series: Talent/Variety

The World According to Jeff Goldblum (Disney+) – 1

Structured Series

Top Chef (Bravo) – 1

Culinary Show 

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo) – 1

Interactive Show

WINNERS BY NETWORK FOR THE SECOND ANNUAL CRITICS CHOICE 

REAL TV AWARDS

Netflix – 8

ABC – 2

Bravo – 2

Apple TV – 1

BBC America – 1

CBS Television Distribution – 1 

Disney+ – 1

ESPN – 1

Food Network – 1

HGTV – 1

Hulu – 1

NBC – 1

PBS – 1

TLC – 1

TNT – 1

VH1 – 1

About The Critics Choice Real TV Awards

The Critics Choice Real TV Awards were launched in 2019 when the CCA (then known as the Broadcast Television Journalists Association) and NPACT joined forces to create a large-scale awards platform dedicated to giving the robust, ever-evolving unscripted genre critical attention and support. The awards celebrate programming across broadcast, cable and streaming platforms, and also recognize industry leaders with special awards highlighting career achievements.

Shows are eligible for nomination if at least three (3) episodes premiered between June 1, 2019 and May 31, 2020 to at least 50% of the total potential U.S. television market. 

The Critics Choice Association monitors all awards submissions and selects the nominees in all competitive categories. NPACT leads the selection of non-competitive discretionary awards. A blue-ribbon nominating committee made up of CCA members with expertise in nonfiction, unscripted and reality programming determines the nominees. Winners are chosen by a vote of the CCA membership.

About the Critics Choice Association (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About NPACT

NPACT, the trade association for non-fiction production companies doing business in the U.S., includes 100+ member companies comprised of production companies of all sizes, as well as allied services companies. Collectively, NPACT members produce the majority of all nonfiction content for U.S. broadcast, cable television and streaming platforms. NPACT serves as the voice for the non-fiction creative community, providing a forum for producers as they tackle challenges and business issues in this age of media disruption. Visit www.npact.org for more information.

CONTACT

Andy Gelb / Elyse Weissman
SLATE PR
[email protected] / [email protected]

Leslie Oren
BABYGRANDE PR (for NPACT)
[email protected],com


REAL TV Voting is now closed!

June 14th, 2020

VOTING FOR THE 2nd ANNUAL CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS
IS NOW CLOSED

Thank you for voting!

Second Annual Critics Choice Real TV Awards Nominations

June 8th, 2020

NETFLIX’S “CHEER” AND VH1’S “RUPAUL’S DRAG RACE” LEAD SECOND ANNUAL “CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS” NOMINATIONS

NETFLIX LEADS NETWORKS WITH 31 POSSIBLE WINS

JEFF PROBST TO RECEIVE CRITICS CHOICE REAL TV IMPACT AWARD

Critics Choice Real TV Awards Winners to be Announced on Monday, June 29

Los Angeles (June 8, 2020) – The Critics Choice Association (CCA) and nonfiction producers’ organization NPACT unveiled today the nominees for the second annual Critics Choice Real TV Awards, which recognize excellencein nonfiction, unscripted and reality programming across broadcast, cable and streaming platforms.  They also announced that “Survivor” host and executive producer Jeff Probst will receive this year’s Critics Choice Real TV Impact Award, for his ongoing contributions to the unscripted television industry.

All Critics Choice Real TV Awards winners will be celebrated via a special press release and announcement on Monday, June 29.  Winners in two categories – Female Star of the Year and Male Star of the Year – will be chosen by fan voting, which is now open at criticschoice.com.

Netflix’s “Cheer” and VH1’s “RuPaul’s Drag Race” lead this year’s field with five nominations each.  “Cheer” is nominated for Unstructured Series, Sports Show, Limited Documentary Series, Male Star of the Year, and Female Star of the Year, while “RuPaul’s Drag Race” is nominated for Competition Series, Ensemble Cast in an Unscripted Series, Female Star of The Year, Male Star of The Year, and Show Host.  

“Queer Eye” (Netflix) follows closely behind with four nominations, and “Couples Therapy” (Showtime) received three nominations.  

Many programs received two nominations, including “A Very Brady Renovation” (HGTV), “Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children” (HBO), “Chasing the Cure” (TNT), “Crikey! It’s the Irwins” (Animal Planet), “Dancing with the Stars” (ABC), “Jeffrey Epstein: Filthy Rich” (Netflix), “Last Chance U” (Netflix), “Lego Masters” (Fox), “Making It” (NBC), “Making the Cut” (Amazon), “Nailed It!” (Netflix), “Shark Tank” (ABC), “Survivor” (CBS), “T-Pain’s School of Business” (Fuse), “Talking Dead” (AMC), “The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes” (Comedy Central), “The Goop Lab” (Netflix), “The Last Dance” (ESPN), “The Trials of Gabriel Fernandez” (Netflix), “The World According to Jeff Goldblum” (Disney+), “Top Chef” (Bravo), “Trial by Media” (Netflix), and “Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo).

For the second year in a row, Netflix leads the network tally with 31 total nominations.  

“Our nominees for the 2020 Critics Choice Real TV Awards reflect the broad range of dynamic unscripted content available on all television platforms,” said CCA TV Branch President Ed Martin.  “We are once again honored to bring much deserved attention to the best of reality TV — a genre that continues to entertain and educate us all.”

“Each year of our joint awards program has presented a greater opportunity to highlight the breadth and excellence of nonfiction content, and its unique ability to reflect culture,” said NPACT Interim General Manager Michelle Van Kempen.  “We are proud to honor Jeff Probst for his important contributions to our industry, both in front of and behind the camera, and to celebrate the programming and the people who work tirelessly to entertain, inspire and spark important conversation.”

Jeff Probst is a four-time Emmy Award winner for Outstanding Reality Host. He has traveled the world serving as both host and executive producer for “Survivor”. He received an Emmy in 2001 when the show won the first-ever Outstanding Non-Fiction Program (Special Class) award. This year marked the 20th anniversary of “Survivor” and its 40th season.

Probst is a New York Times bestselling author of kid’s adventure series, Stranded, as well as a feature film director. In 2002 he wrote and directed “Finder’s Fee,” starring Ryan Reynolds, James Earl Jones, Robert Forster and Matthew Lillard. Most recently, he produced and directed the feature film “Kiss Me,” starring John Corbett, Sarah Bolger, Rita Wilson, Emily Osment, Missy Pyle and Jenna Fisher.

For the Critics Choice Real TV Awards, Bob Bain and Joey Berlin serve as Executive Producers.  Michelle Van Kempen is Executive Producer for NPACT.

About The Critics Choice Real TV Awards

The Critics Choice Real TV Awards were launched in 2019 when the CCA (then known as the Broadcast Television Journalists Association) and NPACT joined forces to create a large-scale awards platform dedicated to giving the robust, ever-evolving unscripted genre critical attention and support. The awards celebrate programming across broadcast, cable and streaming platforms, and also recognize industry leaders with special awards highlighting career achievements.

Shows are eligible for nomination if at least three (3) episodes premiered between June 1, 2019 and May 31, 2020 to at least 50% of the total potential U.S. television market. 

The Critics Choice Association monitors all awards submissions and selects the nominees in all competitive categories. NPACT leads the selection of non-competitive discretionary awards. A blue-ribbon nominating committee made up of CCA members with expertise in nonfiction, unscripted and reality programming determines the nominees. Winners are chosen by a vote of the CCA membership and will be announced to the world on June 29.

About the Critics Choice Association (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was organized last year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About NPACT

NPACT, the trade association for non-fiction production companies doing business in the U.S., includes 100+ member companies comprised of production companies of all sizes, as well as allied services companies. Collectively, NPACT members produce the majority of all nonfiction content for U.S. broadcast, cable television and streaming platforms. NPACT serves as the voice for the non-fiction creative community, providing a forum for producers as they tackle challenges and business issues in this age of media disruption. Visit www.npact.org for more information.

CONTACT

Andy Gelb / Elyse Weissman

SLATE PR

[email protected] / [email protected]

Leslie Oren

BABYGRANDE PR (for NPACT)

[email protected],com

* * *

NOMINATIONS FOR THE SECOND ANNUAL CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS

Competition Series

LEGO Masters (Fox)

Making It (NBC)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Survivor (CBS)

Top Chef (Bravo)

Competition Series: Talent/Variety

American Idol (ABC)

Dancing with the Stars (ABC)

La Voz (Telemundo)

Songland (NBC)

The Voice (NBC)

Unstructured Series

Cheer (Netflix)

Couples Therapy (Showtime)

Intervention (A&E)

RuPaul’s Drag Race: Untucked! (VH1)

We’re Here (HBO)

Structured Series 

Encore! (Disney+)

Prop Culture (Disney+)

Queer Eye (Netflix)

Shark Tank (ABC)

The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

Business Show

Gordon Ramsay’s 24 Hours to Hell and Back (Fox)

The Profit (CNBC)

Shark Tank (ABC)

T-Pain’s School of Business (Fuse)

Undercover Boss (CBS)

Sports Show

Blackballed (Quibi)

Cheer (Netflix)

Last Chance U (Netflix)

The Last Dance (ESPN)

Peyton’s Places (ESPN+)

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

Crime/Justice Series

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (HBO)

The Innocence Files (Netflix)

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix)

The Pharmacist (Netflix)

Trial by Media (Netflix)

The Trials of Gabriel Fernandez (Netflix)

Ongoing Documentary Series

Abstract: The Art of Design (Netflix)

The Circus: Inside the Craziest Political Campaign on Earth (Showtime)

Frontline (PBS)

Last Chance U (Netflix)

POV (PBS)

Limited Documentary Series

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (HBO)

Cheer (Netflix)

Hillary (Hulu)

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix)

The Last Dance (ESPN)

Trial by Media (Netflix)

The Trials of Gabriel Fernandez (Netflix)

Short Form Series

Carpool Karaoke: The Series (Apple)

Comeback Kids (The Dodo) 

Creating Saturday Night Live (NBC)

The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes (Comedy Central)

The Impossible Row (Discovery)

While Black with MK Asante (Snap)

Live Show

Chasing the Cure (TNT)

Build (Yahoo)

Live PD (A&E)

Talking Dead (AMC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Interactive Show

Chasing the Cure (TNT)

Enamorándonos (Univision)

Talking Dead (AMC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Culinary Show

Chopped (Food Network)

Nailed It! (Netflix)

Top Chef (Bravo)

Tournament of Champions (Food Network)

Ugly Delicious (Netflix)

Game Show

25 Words or Less (Fox/Syndicated)

Brain Games (National Geographic)

Cash Cab (Bravo)

Jeopardy!: The Greatest of All Time (ABC)

Mental Samurai (Fox)

Travel/Adventure Series 

Expedition Unknown (Discovery)

Extinct or Alive (Animal Planet)

Gordon Ramsay: Uncharted (National Geographic)

The Great Food Truck Race (Food Network)

Somebody Feed Phil (Netflix)

Animal/Nature Show 

Dodo Heroes (Animal Planet)

Dr. Oakley, Yukon Vet (Nat Geo WILD)

Crikey! It’s the Irwins (Animal Planet)

Serengeti (Discovery)

Seven Worlds, One Planet (BBC America)

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

The Goop Lab (Netflix)

Making the Cut (Amazon)

Next in Fashion (Netflix)

Project Runway (Bravo)

Queer Eye (Netflix)

Relationship Show

90 Day Fiancé (TLC)

Are You the One? (MTV)

Black Love (OWN)

Couples Therapy (Showtime)

Love Is Blind (Netflix)

Lifestyle: Home/Garden Show

A Very Brady Renovation (HGTV)

Celebrity IOU (HGTV)

Home (Apple TV+)

Home Town (HGTV)

Selling Sunset (Netflix)

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Making the Cut (Amazon)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Queer Eye (Netflix)

Dancing with the Stars (ABC)

A Very Brady Renovation (HGTV)

Crikey! It’s the Irwins (Animal Planet)

Female Star of The Year

Nicole Byer – Nailed It! (Netflix)

Dr. Orna Guralnik – Couples Therapy (Showtime)

Dr. Sandra Lee – Dr. Pimple Popper (TLC)

Gwyneth Paltrow – The Goop Lab (Netflix)

Michelle Visage – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Monica Aldama – Cheer (Netflix)

Male Star of The Year

Jerry Harris – Cheer (Netflix)

The Fab Five – Queer Eye (Netflix)

Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes (Comedy Central)

RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Hasan Minhaj – Patriot Act with Hasan Minhaj (Netflix)

Kevin Hart – Kevin Hart: What the Fit (YouTube Originals)

Show Host

Will Arnett – Lego Masters (Fox)

RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Jeff Goldblum – The World According to Jeff Goldblum (Disney +)

Nick Offerman and Amy Poehler – Making It (NBC)

Jeff Probst – Survivor (CBS)

Alex Trebek – Jeopardy! (CBS Television Distribution)

Outstanding Achievement In Nonfiction Programming By A Network Or Streaming Platform

A+E Networks

HBO

National Geographic

Netflix

PBS

TLC

Outstanding Achievement In Nonfiction Production

Anvil 1893 Entertainment

Big Fish Entertainment

Florentine Films

Kinetic Content

Raw TV

Smart Dog Media

NOMINEES BY PROGRAM FOR THE SECOND ANNUAL 

CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS

25 Words or Less (Fox/Syndicated) – 1 

Game Show

90 Day Fiancé (TLC) – 1 

Relationship Show

A Very Brady Renovation (HGTV) – 2

Lifestyle: Home/Garden Show

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Abstract: The Art of Design (Netflix) – 1

Ongoing Documentary Series

American Idol (ABC) – 1

Competition Series: Talent/Variety

Are You the One? (MTV) – 1

Relationship Show

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (HBO) – 2

Crime/Justice Series

Limited Documentary Series

Black Love (OWN) – 1

Relationship Show

Blackballed (Quibi) – 1

Sports Show

Brain Games (National Geographic) – 1

Game Show

Build (Yahoo) – 1

Live Show

Carpool Karaoke: The Series (Apple) – 1

Short Form Series

Cash Cab (Bravo) – 1

Game Show

Celebrity IOU (HGTV) – 1

Lifestyle: Home/Garden Show

Chasing the Cure (TNT) – 2

Live Show

Interactive Show

Cheer (Netflix) – 5

Unstructured Series 

Sports Show 

Limited Documentary Series

Female Star of The Year

Male Star of The Year

Chopped (Food Network) – 1

Culinary Show

Comeback Kids (The Dodo) – 1

Short Form Series

Couples Therapy (Showtime) – 3

Unstructured Series 

Relationship Show

Female Star of The Year

Creating Saturday Night Live (NBC) – 1

Short Form Series

Crikey! It’s the Irwins (Animal Planet) – 2

Animal/Nature Series

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Dancing with the Stars (ABC) – 2

Competition Series: Talent/Variety

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Dodo Heroes (Animal Planet) – 1

Animal/Nature Series 

Dr. Oakley, Yukon Vet (Nat Geo WILD) – 1

Animal/Nature Series 

Dr. Pimple Popper (TLC) – 1

Female Star of The Year

Enamorándonos (Univision) – 1

Interactive Show

Encore! (Disney+) – 1

Structured Series

Expedition Unknown (Discovery) – 1

Travel/Adventure Series 

Extinct or Alive (Animal Planet) – 1

Travel/Adventure Series 

Frontline (PBS) – 1

Ongoing Documentary Series

Gordon Ramsay: Uncharted (National Geographic) – 1

Travel/Adventure Series 

Gordon Ramsay’s 24 Hours to Hell and Back (Fox) – 1

Business Show

Hillary (Hulu) – 1

Limited Documentary Series

Home (Apple TV+) – 1

Lifestyle: Home/Garden Show

Home Town (HGTV) – 1

Lifestyle: Home/Garden Show 

Intervention (A&E) – 1

Unstructured Series 

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Netflix) – 2

Crime/Justice Series

Limited Documentary Series

Jeopardy! (CBS Television Distribution) – 1

Show Host

Jeopardy!: The Greatest of All Time (ABC) – 1

Game Show

Kevin Hart: What the Fit (YouTube Originals) – 1 

Male Star of The Year

La Voz (Telemundo) – 1

Competition Series: Talent/Variety

Last Chance U (Netflix) – 2

Sports Show

Ongoing Documentary Series

LEGO Masters (Fox) – 2

Competition Series

Show Host

Live PD (A&E) – 1

Live Show

Love Is Blind (Netflix) – 1

Relationship Show

Making It (NBC) – 2

Competition Series

Show Host

Making the Cut (Amazon) – 2

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Mental Samurai (Fox) – 1

Game Show

Nailed It! (Netflix) – 2

Culinary Show

Female Star of The Year

Next in Fashion (Netflix) – 1

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Patriot Act with Hasan Minhaj (Netflix) – 1 

Male Star of The Year

Peyton’s Places (ESPN+) – 1

Sports Show

POV (PBS) – 1

Ongoing Documentary Series

Project Runway (Bravo) – 1

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Prop Culture (Disney+) – 1

Structured Series

Queer Eye (Netflix) – 4

Structured Series

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Male Star of The Year

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO) – 1

Sports Show

RuPaul’s Drag Race (VH1) – 5

Competition Series

Ensemble Cast in an Unscripted Series

Female Star of The Year

Male Star of The Year

Show Host

RuPaul’s Drag Race: Untucked! (VH1) – 1

Unstructured Series 

Selling Sunset (Netflix) – 1

Lifestyle: Home/Garden Show

Serengeti (Discovery) – 1

Animal/Nature Series

Seven Worlds, One Planet (BBC America) – 1

Animal/Nature Series 

Shark Tank (ABC) – 2

Structured Series 

Business Series 

Somebody Feed Phil (Netflix) – 1

Travel/Adventure Series 

Songland (NBC) – 1

Competition Series: Talent/Variety

Survivor (CBS) – 2

Competition Series

Show Host

T-Pain’s School of Business (Fuse) – 2

Structured Series

Business Series 

Talking Dead (AMC) – 2

Live Show

Interactive Show

The Circus: Inside the Craziest Political Campaign on Earth (Showtime) – 1

Ongoing Documentary Series

The Daily Show with Trevor Noah: Between the Scenes (Comedy Central) – 2

Short Form Series

Male Star of the Year 

The Goop Lab (Netflix) – 2

Lifestyle: Fashion/Beauty Show

Female Star of The Year

The Great Food Truck Race (Food Network) – 1

Travel/Adventure Series 

The Impossible Row (Discovery) – 1

Short Form Series

The Innocence Files (Netflix) – 1

Crime/Justice Series

The Last Dance (ESPN) – 2

Sports Show

Limited Documentary Series

The Pharmacist (Netflix) – 1

Crime/Justice Series

The Profit (CNBC) – 1

Business Series

The Trials of Gabriel Fernandez (Netflix) – 2

Crime/Justice Series

Limited Documentary Series

The Voice (NBC) – 1

Competition Series: Talent/Variety

The World According to Jeff Goldblum (Disney+) – 2

Structured Series

Show Host 

Top Chef (Bravo) – 2

Competition Series

Culinary Show 

Tournament of Champions (Food Network) – 1

Culinary Show

Trial by Media (Netflix) – 2

Crime/Justice Series

Limited Documentary Series

Ugly Delicious (Netflix) – 1

Culinary Show 

Undercover Boss (CBS) – 1

Business Series

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo) – 2

Live Show

Interactive Show

We’re Here (HBO) – 1

Unstructured Series 

While Black with MK Asante (Snap) – 1

Short Form Series

NOMINEES BY NETWORK FOR THE SECOND ANNUAL 

CRITICS CHOICE REAL TV AWARDS

Netflix – 31

ABC – 6

Bravo – 6

VH1 – 6

Fox – 5

HBO – 5

NBC – 5

Animal Planet – 4

CBS / CBS Television Distribution – 4

Disney+ – 4

HGTV – 4

Showtime – 4

A&E  – 3

Discovery – 3

Food Network – 3

National Geographic – 3

PBS – 3

TLC – 3

Amazon – 2

AMC – 2

Apple / Apple TV+ – 2

Comedy Central – 2

ESPN / ESPN+ – 2

Fuse – 2

TNT – 2

BBC America – 1

CNBC – 1

Hulu – 1

MTV – 1

Nat Geo WILD – 1

OWN – 1

Quibi – 1

Telemundo – 1

The Dodo – 1

Univision – 1

Yahoo – 1

YouTube Originals – 1 

Snap – 1


Annual BFCA Election – Branch Presidents

May 19th, 2020

As specified in the BFCA By-Laws (Article V, Section 2), it is time for our presidential elections.  This article is the official call for nominees for two-year terms to lead our three voting branches – Film, TV, and Documentaries – beginning July 1, 2020.

As the BFCA has evolved into the Critics Choice Association, the CCA CEO, Joey Berlin, is responsible for the general supervision, direction and control of the business of the Association, working out of our office at 9220 Sunset Boulevard in Los Angeles, and is appointed by the Board of Directors.  Each of the Branch Presidents is responsible for overseeing Critics Choice Awards voting in their specific area, including the nominations process, and other matters of concern to their Branch as they arise.

It is the unanimous recommendation of the BFCA Board of Directors that our three current Branch Presidents, who were initially appointed by the Board, be now formally reelected by the membership to new two-year terms.  They are Pete Hammond (Film), Ed Martin (TV), and Christopher Campbell (Documentaries).  They are each established and respected leaders in the industry and have served our organization extremely well for years.  Maintaining strong consistent leadership is vital to the CCA’s ongoing success.

If any other member or members wish to run for President of any of the three Branches, they should signify intention to do so by sending an email to BFCA Secretary Sara Voorhees ([email protected]) by May 29, 2020.  The nominating process will close on that date.  A new discussion board will be opened on June 1, if necessary, in preparation for an election the week of June 15.  Voting will be by secret ballot, overseen by the accounting firm of Duffy Kruspodin.  If no one chooses to oppose the current presidents running for re-election, there will be no voting and the current presidents will continue to serve. 

BFCA BOARD OF DIRECTORS

Joey Berlin – CEO
John De Simio – EVP
Shawn Edwards
Jim Ferguson
Sean O’Connell
Ed  Martin
Mark Ramsey
Sam Rubin
Sara Voorhees